×
Bahçenize Çim Döşeme İşlemi Nasıl Yapılır

Çim döşeyerek çimlerinizi anında yenileyin ve düzleştirin. Bu adım adım kurulum kılavuzuyla size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Seyrek, otlu bir çimin yenilenmesi gerekiyorsa veya çorak bir arka bahçeyle karşı karşıyaysanız, çim döşemek anında, yemyeşil bir çime ulaşmanın kolay yoludur. Maliyetler değişiklik gösterir, ancak genel olarak, kendiniz kurduğunuz sod için en az 40 sent bir fit kare ödemeyi beklersiniz. 1000 metrekarelik bir çim alan için bu 400 dolara çıkıyor. Serin mevsim otlarının hüküm sürdüğü ilkbaharda ve sıcak mevsim çimlerinin kral olduğu yılın herhangi bir zamanında çim koyun.

Gerekli Araç ve Malzemeler:

 • el malası
 • şerit metre
 • rototiller
 • kürek çatalı
 • toprak tırmığı
 • Bahçe hortumu
 • çim biçme makinesi
 • sert itme süpürgesi
 • çim silindiri
 • çim fıskiye(ler)i
 • toprak test kiti (yerel uzatma ofisinizden)
 • organik madde
 • çimen
 • çim gübresi

1. Bir Toprak Testi Yapın

Çim için mükemmel yetiştirme ortamını sağlamanın en iyi yolu toprağınızı test etmektir. Çoğu çim, iyi havalandırılmış toprakta, pH'ı hafifçe asidik tarafa doğru (6 ile 7,5 arasında) büyür. Yerel genişletme ofisinizden bir toprak test kiti edinin. Toprak testi yapmak için, ekeceğiniz alanın çeşitli yerlerinden toprak örnekleri toplayın. Toprağı karıştırın ve bir toprak test torbasına koyun. Test için en az 15 $ ödemeyi bekleyin (fiyat bölgeye göre değişir). Sonuçların geri alınması yaklaşık iki hafta sürer ve sonuçların belirttiği gibi toprağı ayarlamak daha fazla zaman alacaktır. Buna göre plan yapın ve toprak testinizi çim gelmeden bir gün önce yapmayın.

2. Ekeceğiniz Alanı Ölçün

Çim biçeceğiniz alanı ölçün. İhtiyacınızdan fazla ot için ödeme yapmamak için dikkatli ölçümler yapın. Kabaca yüzde 5 fazladan (ölçülen alan üzerinden) sipariş edin, böylece eğrileri kesmek ve çevresine sığdırmak için yeterli çime sahip olursunuz. Yakınınızda varsa, bir bahçe merkezinden veya doğrudan bir çim çiftliğinden çim satın alın. Satın aldığınız tedarikçi, sertlik bölgesi, güneş ışığına karşı gölge, çimi ne kadar yoğun kullanacağınız ve diğer özellikler dahil olmak üzere çiminiz hakkında ayrıntılı sorular sormalıdır. Bu cevaplar, çiminizde olacak çim türlerini belirler. Sod'un kesildikten sonraki 24 saat içinde teslim edildiğinden emin olun. Teslim edildiği gün döşemeyi planlayın.

3. Organik Maddeyi Toprağa Kazın

Toprağı 6 ila 8 inç derinliğe kadar gevşetmek için bir rototiller kullanın. Kayalar da dahil olmak üzere ortaya çıkardığınız tüm kalıntıları temizleyin. 2 ila 3 inç organik madde ekleyin ve ekleyin. Organik madde, toprağın havalanmasını ve su tutulmasını iyileştirmeye yardımcı olur ve toprağınızdaki mikrobiyal popülasyonu artırır. Sonuç olarak, organik madde toprağınızı daha sağlıklı hale getirir. Toprak testinizin sonuçlarına göre gübre veya kireç ekleyin.

Shutterstock/Pfeiffer

4. Tırmık Toprak Seviyesi

Toprak seviyesini tırmıklayın ve yağmurlama başlıkları veya kaldırımlar, teraslar veya araba yolları gibi asfaltlı alanların bir inç altında olduğundan emin olun. Tırmıklama, yüzeyi düzleştirir ve ayrıca çim köklerinin içine batması için ideal olan gevşek toprak parçacıkları oluşturur. Çim döşerken toprağın nemli olması gerekir. Kurulumdan 24 ila 48 saat önce iyice sulayın.

Shutterstock/Polin

5. Çim Açın

Veranda, çit, çiçeklik veya araba yolu gibi düz bir kenar boyunca çim döşemeye başlayın. Bütün parçalarla çalışın, onları birer birer, uçtan uca döşeyin. Çimi bırakırken üzerinde yürümekten kaçının ve giderken toprakta bıraktığınız ayak izlerini tırmıkla temizleyin. Çimdeki kırışıklıkları düzeltmek için çalışın. Pat sodu dikkatlice yerine yerleştirin, böylece toprak ve çimen arasında hava cepleri olmaz.

Shutterstock/iko

6. Çimleri Rulolar halinde Serin

Bir sonraki çim parçasını ikiye bölün ve ilkine yaslayın, derzleri bir tuğla dizisinde olduğu gibi şaşırtın. Ucuz bir halı bıçağı, çimi kesmek için iyi çalışır.

Shutterstock/iko

7. Sıkı Dikişler Oluşturun

Çimin kenarlarını sıkıca, ancak örtüşmeden hizalayın. Başparmaklarınızı birbirine tam oturacak şekilde kenarlardan itin ve dikiş boyunca hava cepleri veya çıplak toprak görünmediğinden emin olun.

8. Küçük Parçaları Ortaya Yerleştirin

Küçük çim parçaları bulduğunuzda, tüm kenarları diğer çim parçalarına değecek şekilde çim alanının ortasına sokun. Bir çimin kenarlarını doldurmak için küçük parçalar kullanırsanız, bunlar kurumaya ve küçülmeye ve hatta ölmeye daha yatkındır.

Shutterstock/Roman023_photography

9. Kesim Eğrileri

Kıvrımlı bölümleri tam olarak elde etmek için eğriyi bir hortumla düzenleyin ve eğri boyunca düzgün bir şekilde dilimlemek için bir çim biçme makinesi kullanın. Sulama başlıklarının, ağaçların veya diğer engellerin etrafındaki çimlerdeki açıklıkları kesmek için halı bıçağınızı alın.

Shutterstock/Fil Kalesi

10. Dikişleri Doldurun

Güçlü bir itme süpürgesi kullanarak ticari üst toprağı veya saksı toprağını tüm dikişlere fırçalayın. Gevşek çim kenarlarını yukarı itmemeye dikkat edin.

Shutterstock/ajt

11. Rulo Çim

Çimi altındaki toprağa sıkıca bastırmak için bir çim silindiri kullanın. Çim ve toprak arasındaki sıkı bağlantı, köklerin toprağa hızla örülmesinin sırrıdır. Kurulum sırasında ilk üç hafta boyunca çim üzerindeki trafiği sınırlayın. Buna çocuklar ve evcil hayvanlar dahildir.

Jeff Gynane

12. Sod üzerine serpin

Yeni kurulan çiminizi iyice sulayın ve yağmur gelmedikçe her gün sulamaya devam edin. Yeni çiminize su birikmemelidir. Varsa, suladığınız süreyi azaltın. İlk haftadan sonra, sulamayı gün aşırı azaltın. Sulamayı azaltmak, çim köklerini toprağın daha derinlerine batmaya teşvik eder. Derin köklü bir çim, yemyeşil, sağlıklı, kalın bir çim standı yetiştirmenin sırlarından biridir. Üçüncü haftaya kadar, sadece iki kez sulayın ve dördüncü haftadan başlayarak, sulama veya yağmur yoluyla çimlere haftada yaklaşık bir inç su vermeyi hedefleyin.

Fotoğraflar görüldü

13. Çim Biçme

Çimlerin kabaca üç inç boyunda olduğu ve çimi bıraktığınızdan bu yana en az 10 gün geçtiğinde ilk biçme zamanınızı ayarlayın. Daha ağır bir biçme makinesi yerine arkadan yürümeli bir biçme makinesi kullanın ve kupürleri torbalamak için bir çim tutucu takın. Bu noktada, çim, kırpıntıların yalan söylemesine izin vermeyecek kadar olgunlaşmamıştır. Kupürlerinizi kompost yığınına ekleyin veya çalıların veya sebzelerin etrafında malç olarak kullanın. Biçme bıçağının keskin olduğundan emin olun, yoksa yeni köklenmiş çimleri yırtma riskiniz olur.

Daniel Kaesler

14. Gübreleme Otu

Yaklaşık dört haftalık bir büyümeden sonra çimlere bir başlangıç ​​gübresi uygulayın. Kurulumu takip eden ilk dört hafta boyunca yeni çiminizde ağır faaliyetlerden kaçınmaya devam edin. Bundan sonra, yeni ayak gıdıklayan çiminizin tadını çıkarın.

Brad Katil